در دنیای پر فراز و نشیب کسب ­و­ کارها، موردی که اهمیت بسیار زیادی دارد، استفاده از تجربه­ های افراد موفق در این حوزه است.  در این مقاله 11 مورد از بهترین کتاب های مدیریت کسب و کار را که به راحتی در بازار قابل تهیه هستند، برای شما فراهم کرده ایم. تمام این کتاب ­ها حاصل تجربیات افراد موفقی است که شرکت­ های تحت کنترل خود را به سود مالی و پیشرفت­ های قابل توجهی رسانده ­اند.

شما با مطالعه این مقاله با مطالب و اهداف کلی هر کتاب آشنا خواهید شد و خواهید توانست با توجه به نیاز خود کتاب مورد نظر خود را انتخاب کنید. کتاب و یا کتاب ­هایی که بی­ شک در تحول کسب ­و کار شما تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت؛ پس تا انتهای این مقاله همراه ما در کافه کتابخوانی باشید.

1 – کتاب ماجراهای کسب­ و کار (Business Adventures) اثر جان بروکز (John Brooks)

کتابی که وارن بافت و بیل گیتس را به شدت شیفته خود کرد. بیل گیتس در مورد این کتاب می­ گوید: ” با آنکه 40 دهه از انتشار این کتاب می­گذرد، اما بهترین کتابی است که تاکنون خوانده ­ام.”

کتاب Business Adventures  توانسته به خوبی موفقیت ­های شرکت ­های مطرح جهان را در قالب 12 داستان روایت کند.

این کتاب داستان رشد سریع شرکت­ هایی نظیر “زیراکس” و “جنرال الکترونیک” را برای مخاطب بازگو می­ کند و نقاط مشترکی را که موجب پیشرفت آنها شده، با لحنی مخاطب­ پسند روایت می­ کند.

داستان ­های این کتاب به شکل یکنواخت نوشته نشده است؛ به کمک شخصیت­ پردازی ­های قوی و روایتی ، درام ­گونه و ماجرایی، ماهیت پشت پرده دنیای تجارت را به وضوح به خواننده نشان می ­دهد.

کتاب ماجراهای کسب­ و کار (Business Adventures) اثر جان بروکز (John Brooks)

سقوط بازار در سال 1962، فروپاشی اقتصادی بعضی از شرکت­ های بسیار بزرگ آن دوران و نجات پوند انگلیس توسط بانک داران آمریکایی، مواردی هستند که در این کتاب به آنها اشاره شده است.

نکات قابل توجه­ ای دیگری که  به آنها پرداخته شده، ویژگی­ های مشترکی است که هر کسب ­­و کار برای موفقیت به آنها نیاز دارد؛ ویژگی­ هایی مانند: برنامه منسجم بازاریابی و نقشه راه برای دستیابی به هدف از جمله این موراد هستند؛ همینطور نویسنده تاکید دارد که پیشبرد همه برنامه­ های شرکت و رسیدن به تمامی اهداف، نیازمند نیروی انسانی کاربلد است.

این کتاب در 468 صفحه، توسط انتشارات جنگل به چاپ رسیده است. هر چند زبان آن انگلیسی است، اما حتما قبول دارید، کتابی که توانسته دو تن از ثروتمندان معروف دنیا را که با نبوغ زیاد به جایگاه فعلی خود دست پیدا کرده ­اند، به خود علاقه ­مند کند، حتماً ارزش مطالعه را دارد.

اگر می خواهد کتاب های پیشنهادی بیشتری را از بیل گیتس بشناسید تا بتوانید برای مطالعه انتخاب نمایید پیشنهاد می کنم به سراغ مطالعه مقاله کتاب های پیشنهادی بیل گیتس بروید

2 – کتاب گاو بنفش (Purple Cow) اثر ست گاردین (Seth Godin)

ست گاردین کارآفرین و بلاگر مطرح آمریکایی است که در سال 2007 این کتاب را منتشر کرد. شهرت این کتاب به حدی است که تا به الان به 35 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

به عقیده ست گاردین شیوه ­های سنتی تبلیغات و فروش برای عصر حاضر کارآیی ندارد و باید به دنبال ایده­ های خلاقانه­ تری باشیم. به نظر او اگر بخواهیم در بازار دوام بی­آوریم، باید محصولاتی را ارائه کنیم که هرگز از ذهن مشتری پاک نشوند و زمانی که به محصولات مشابه فکر و یا حتی نگاه می­ کند، اولین چیزی که نظرش را جلب کند محصول ما باشد. دلیل نام­گذاری کتاب به گاو بنفش نیز به همین خاطر است؛ زیرا اگر در گله­ ای که همه گاوها یک شکل و یک رنگ هستند گاوی بنفش ببینید، همان نظر شما را جلب خواهد کرد و مطمئنا تمایز آن با سایر گاو های گله، تا مدت ها ذهن شما را درگیر می­کند و در موردش همه جا صحبت خواهید کرد.

کتاب گاو بنفش (Purple Cow) اثر ست گاردین (Seth Godin)

بی­ شک با استفاده از خلاقیت، هزاران راه برای ایجاد وجه تمایز بین محصولات و خدمات خود با سایر موارد مشابه پیدا خواهید کرد. این تفاوت­ ها ممکن است در شکل ارائه خدمات، طراحی ظاهری محصولات و موارد دیگر باشد. اشتراک­ گذاری ایده­ ها و نظرات خود و استفاده از نظراتی که سایر خوانندگان این مقاله در قسمت کامنت ­ها بیان کرده­اند، می­ تواند به شما در خلق ایده­ های جدید کمک کند.

ناگفته نماند نام دیگر این کتاب “با متمایز بودن، کسب­ و کار خود را متحول کنید” است.

سه تن از ناشرین شناخته شده کشور اقدام به ترجمه و چاپ این اثر کرده­ اند که در پایین مشخصات هر کدام را ذکر کرده­ ایم:

انتشارات نیک­ فرجام

مترجم : مهرداد یوسفی
نوع جلد : شومیز
تعداد صفحات : 160
قطع : رقعی
نوبت چاپ : دوم

انتشارات نشر آموخته

مترجم : شایان تقی­ نژاد
نوع جلد : شومیز
تعداد صفحات : 134
قطع : رقعی
نوبت چاپ : پنجم

انتشارات کتیبه فارسی

مترجم : افسانه درویشی
نوع جلد : شومیز
تعداد صفحات : 201
قطع : رقعی
نوبت چاپ : دهم

3 – کتاب خلق مدل کسب ­و کار (Business Model Generation) اثر اکساندر استروالر (Alexander Osterwalder) و ایو پیگنیور (Yves Pigneur)

این کتاب از این جهت با ارزش است و جز بهترین کتاب های مدیریت کسب و کار معرفی شده است که به معرفی 9 بوم مدل کسب­ و کار می­ پردازد. بوم کسب و کار که به اختصار به آن ­BMC نیز می گویند، بهترین وسیله برای طراحی انواع مدل­ های کسب­ و کار است که با توجه به شکل و قالب هر شغل، قابل برنامه­ ریزی و تغییر است. این 9 بخش شامل :

  • ارزش پیشنهادی
  • کانال­ های توزیع
  • بخش ­بندی مشتریان
  • ارتباط با مشتریان
  • جریان ­های درآمدی
  • منابع کلیدی
  • شرکای کلیدی
  • فعالیت ­های کلیدی
  • ساختار هزینه ­ها

می­باشد. با مطالعه این اثر می ­توانید راه رساندن شرکت خود به درآمد مناسب را پیدا کنید.

کتاب خلق مدل کسب ­و کار (Business Model Generation) اثر اکساندر استروالر (Alexander Osterwalder) و ایو پیگنیور (Yves Pigneur)

شما چه اطلاعات کلی در رابطه با بخش ­های معرفی شده در این قسمت دارید؟ اگر مدیر با سابق ه­ای هستید و یا تحصیلات مرتبط با این حیطه داشته باشید، یقیناً اطلاعات با ارزش شما در قسمت نظرات، ذهن مدیران جوان را که اطلاع چندانی در این زمینه ندارند، برای مطالعه این کتاب آماده خواهد کرد.
انتشارات آریانا قلم با مشخصات زیر اقدام به انتشار این کتاب کرده است.

مشخصات کتاب خلق مدل کسب­ و کار

ناشر : آریانا قلم
مترجمان : بابک وطن دوست، بهامین توفیقی، حسام­الدین ساروقی، غلامرضا توکلی
تعداد صفحات : 285
قطع : خشتی
تیراژ : 2500 نسخه
نوبت چاپ : چهاردهم

4 – کتاب استراتژی اقیانوس آبی (Blue Ocean Strategy) اثر دبلیو چان کیم (W.Chan Kim) و رنه مابورنیا (Rene Mabornia)

در سال 2004، دبلیو چان کیم استاد دانشگاه هاروارد به  همراه دانشجوی خود رنه مابورنیا، مقاله­ ای را در مجله کسب­ و کار دانشگاه هاروارد منتشر کردند که در سال 2005 به یکی از بهترین کتاب های مدیریت کسب و کار مبدل شد.

در این کتاب تعریف جدیدی از مفهوم رقابت ارائه شده است که با مفهوم کلیشه ­ای که در ذهن مردم نقش بسته، کاملا تفاوت دارد.

نویسندگان بر این باور هستند که بهترین استراتژی برای پیروزی در رقابت­ های کاری، رقابت نکردن با سایر کسب ­و کار هاست. آنها دو استعاره را در کتاب خود بکار برده ­اند: اقیانوس قرمز و اقیانوس آبی.

منظور از اقیانوس قرمز، همان فضای کسب­ و کار قالبی است که در حال حاضر جریان دارد؛ یعنی فضایی که صاحبان مشاغل گوناگون سعی می­کنند، با کم کردن هزینه ­های اولیه تولید محصول و یا تعداد نیروی کار، قیمت تمام شده تولیدات و خدمات خود را کاهش داده و تهیه آنها را برای عموم مردم تسهیل کنند.

کتاب استراتژی اقیانوس آبی (Blue Ocean Strategy) اثر دبلیو چان کیم (W.Chan Kim) و رنه مابورنیا (Rene Mabornia)

در مقابل ما مفهوم اقیانوس آبی را داریم که فضای آن کاملا متفاوت است؛ در اینجا هیچ خبری از رقابت­ های سنتی نیست و هیچ صاحب کسب­ و کاری به دنبال کاهش هزینه­ های اولیه خود نمی ­رود. در اینجا حرف اول، ارائه خدمات و تولیدات نوآورانه­ تر است. محصولات و خدماتی که در مقایسه با موارد مشابه خود از خلاقیت و ایده­ های ناب­ تری استفاده کرده ­اند. در این فضا فعالیت تجاری و اقتصادی می­ تواند موفق شود که خلاق­ تر و متفاوت­ تر از بقیه باشد.

نویسندگان تاکید دارند در فضای کاری حال حاضر، تدوین استراتژی باید براساس خلاقیت و تمایز بیشتر انجام شود. نه کاهش هزینه ­ها .

مشخصات کتاب استراتژی اقیانوس آبی

ناشر : آریانا قلم
مترجم : علیرضا پرو ممتاز
تعداد صفحات : 344
قطع : وزیری
تیراژ : 1500 نسخه
نوبت چاپ : ششم

5 – کتاب از خوب به عالی (Good To Great) اثر جیم کالینز  (Jim Collins)

مسلما هر مدیری دوست دارد که کسب ­و کار خود را رونق ببخشد و به پیشرفت­ های بزرگی دست پیدا کند؛ اما گاهی این خواسته در حد یک رویا باقی می­ ماند و هرگز محقق نمی­ شود. در حقیقت چالش­ هایی بسیاری در برابر مدیران شرکت­ ها قرار دارد و عبور از این چالش­ ها، گاهی نیازمند ریسک­ هایی است که درصورت عدم موفقیت در آنها، تا مدت ها آن شرکت را در بدترین شرایط قرار می­ دهد. بنابراین، نکته­ ای که در اینجا مطرح می­ شود ریسک کردن منطقی، بوسیله تحلیل دقیق شرایط و برنامه­ ریزی هدفمند است.

جیم کالینز بعنوان یکی از بهترین فعالین حوزه تجارت شناخته می­شود. او تجربیات با ارزش خود را که حاصل همکاری با بسیاری از شرکت­ های مطرح دنیا است، در این کتاب در اختیار مردم قرار می ­دهد. او سعی می ­کند به این سوال پاسخ دهد که چرا برخی شرکت­ ها رشد می­ کنند ولی بعضی دیگر تا مدت ­ها در یک جایگاه باقی می­ مانند. سپس به ارائه راه­ حل­ هایی می­ پردازد که با عمل کردن به آن ها، می­ توانید به رشد چشم­ گیری دست پیدا کنید.

کتاب از خوب به عالی (Good To Great) اثر جیم کالینز  (Jim Collins)

برای عالی بودن راهکار های زیادی وجود دارد که نکات گفته شده در این کتاب بخش اعظمی از آن را پوشش می­ دهد. شما برای متوسط نبودن چه کار خاصی انجام می ­دهید؟ اگر سبک خاصی دارید حتماً در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

انتشاراتی که اقدام به ترجمه و چاپ این کتاب کرده­اند، در ادامه ذکر می­کنیم:

انتشارات آوین

مترجم : افسانه درویشی
نوع جلد : شومیز
تعداد صفحات : 304
قطع : وزیری
نوبت چاپ : سی­ ام

انتشارات آتیسا

مترجم : مهدی خیرالهی
نوع جلد : شومیز
تعداد صفحات : 352
قطع : رقعی
نوبت چاپ : هشتم

انتشارات آتیسا

مترجم : دکتر فرزام حبیبی اصفهانی
نوع جلد : شومیز
تعداد صفحات : 292
قطع : رقعی
نوبت چاپ : اول

6 – کتاب بازاریابی چریکی (Guerrilla marketing) اثر جی کنراد لوینسون  (Jay Conrad Levinson)

کتابی پر از ایده­ های ناب برای تحول در شرکت­ های کوچک. لوینسون با انتشار این کتاب استراتژی بازاریابی را برای شرکت­ های کوچک دگرگون کرد. در این کتاب او به خوانندگان خود می­ آموزد چگونه نبض بازار را با کمترین ریسک در اختیار بگیرند. راهکارهایی که او در اختیار مخاطبان خود قرار می ­دهد شامل استراتژی بازاریابی در اینترنت، بازاریابی ماشینی و بازاریابی کامپیوتری می­­ باشد.

کتاب بازاریابی چریکی (Guerrilla marketing) اثر جی کنراد لوینسون  (Jay Conrad Levinson)

داشتن این کتاب نه تنها برای مدیران شرکت­ های کوچک و بازاریاب ­ها واجب است، بلکه تجار بزرگ و افراد موفق در حیطه کسب و کارهای گوناگون باید این کتاب را مطالعه کنند.

این کتاب با مشخصات زیر در دسترس علاقه­ مندان قرار گرفته است:

مشخصات کتاب بازاریابی چریکی

ناشر : سیته
مترجم : همایون رکنی قاجار
تعداد صفحات : 352
قطع : وزیری
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : دوم

7 – کتاب نوپای ناب (The Lean Startup) اثر اریک ریز  (Eric Ries)

اگر به دنبال ایجاد یک کسب­ و کار استارت­اپی هستید به جرائت می توانم بگم که یکی از بهترین کتاب های مدیریت کسب و کار و راه اندازی استارتاپ که می توانید مطالعه کنید همین کتاب است! حتما می ­دانید که در این راه با چه مشکلات زیادی رو به رو خواهید بود. در واقع اگر در این زمینه مطالعه نداشته باشید و با اصول ایجاد یک استارت­اپ موفق آشنا نباشید، در همان مرحله اول شکست خواهید خورد.

کتاب استارتاپ ناب به شما ویژگی­ های یک استارت­اپ موفق را آموزش می­ دهد و به شما می ­آموزد چطور در هر مرحله از کار پیشرفت کنید. نویسنده سعی کرده است، مسائل و نکات مهم را آموزش دهد و از بیان موارد بیهوده پرهیز کند.

کتاب نوپای ناب (The Lean Startup) اثر اریک ریز  (Eric Ries)

به نظر شما کسانی که ایده راه ­اندازی یک کسب­ و کار استارت­اپی را دارند، پیش از انجام این کار باید چه نکاتی را در نظر بگیرند؟ خود شما بعنوان صاحب یک استارت­اپ در آغاز با چه چالش­هایی رو به رو بوده ­اید؟ حتما در قسمت نظرات برای ما از تجربیات و دغدغه های خود بنویسید.

مشخصات کتاب نوپای ناب

ناشر : پندار پارسه مرکز کارآفرینی ستکا
مترجم : محمد جواد احمدپور، علی فاطمی خوراسگانی
تعداد صفحات : 260
قطع : وزیری
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : سوم

اگر علاقه مند به راه اندازی استارتاپ هستید حتما پیشنهاد می کنم قبل از شروع به فعالیت مقاله بهترین کتاب های استارتاپیرا مطالعه نمایید.

8 – کتاب ساختن برای ماندن (Built To Last) اثر جیم کالینز (Jim Collins) و جری پوراس (Jerry Porras)

نتیجه تحقیقات و فعالیت­ های شش ساله جیم کالینز و جری پوراس کتاب با ارزشی به اسم ساختن برای ماندن شد. کتابی که هر چند در سال 1994 منتشر شده است اما مطالب آن در حیطه تدوین استراتژی و داشتن تفکر استراتژیک در تمامی این سال ها کارآمد بوده و مدیران زیادی به آن رجوع می­ کنند. نویسندگان آن 18 شرکت بزرگ را انتخاب کرده و هر کدام را به طور مستقیم با رقبایشان مقایسه کرده­ اند.

محتوای این کتاب اغلب حول دو کلمه مأموریت و چشم­ انداز حرکت می­کند. هر چند این دو واژه بارها توسط نظریه­ پردازان پیشین استفاده شده بود، اما این اثر در القای مفهوم این دو کلمه نقش پر رنگ­ تری ایفا می ­کند.

کتاب ساختن برای ماندن (Built To Last) اثر جیم کالینز (Jim Collins) و جری پوراس (Jerry Porras)

در اولین قدم، این دو 18 شرکت­ برتر را انتخاب کرده و به مطالعه ویژگی­ های آنها می­ پردازند؛ برای نام­گذاری آنها نیز از کلمه Visionary  استفاده می­ کنند. سپس تصمیم می­ گیرند این شرکت­ ها را با شرکت­ هایی که فقط یک مرحله از آنها عقب­ تر هستند، مقایسه کنند. در حقیقت این دو سعی کرده ­اند به این پرسش پاسخ دهند که چرا بعضی از شرکت ­ها موفق و بعضی دیگر موفق­ تر می­ شوند.

خود شما بعنوان مدیر یک مجموعه تا به الان به رقبایی که فقط یک قدم از شما پایین ­تر هستند فکر کرده ­اید؟ در قسمت نظرات از تلاش­ های­تان برای موفق­ تر بودن از رقبای قبل و بعد خودتان برای ما بگویید.

مشخصات کتاب ساختن برای ماندن

ناشر : هورمزد
مترجم : ریحانه توکلی و سمیرا فرهادی
تعداد صفحات : 500
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : چهارم

9 – کتاب مدیران بزرگ به دنیا نمی ­آیند ساخته می­شوند  (The Making Of a Manager) اثر جولی ژو (Jule Zhuo)

یکی از بهترین کتاب های مدیریت کسب و کار برای مدیران جوان، کتاب “کتاب مدیران بزرگ به دنیا نمی­ آیند” است. جولی ژو در ابتدا بعنوان کارآموز وارد شرکت فیس­بوک شد و در ادامه به سمت مدیر ارشد طراحی محصولات فیسبوک ارتقا پیدا کرد. او از تجربیات و سختی هایی که از روز اول با آن رو به رو بوده است، سخن گفته و راه های تبدیل شدن به یک مدیر خوب را آموزش می ­دهد. این کتاب بعنوان یکی از بهترین کتاب­ های سایت آمازون و مجله وال­استریت در حوزه کسب­ و کار شناخته می­ شود.

کتاب مدیران بزرگ به دنیا نمی ­آیند ساخته می­شوند  (The Making Of a Manager) اثر جولی ژو (Jule Zhuo)

اگر به سطح مدیریت یکی از بخش ­های شرکتی که برایش کار می­ کنید ارتقا پیدا کرده ­اید، برای ما داستان پیشرفت شغلی خود را در قسمت نظرات همین پست تعریف کنید. مطمئن باشید خیلی از جوان­­ های شاغل در شرکت­ های مختلف، از شما تشکر خواهند کرد.

مشخصات کتاب مدیران بزرگ به دنیا نمی­ آیند ساخته می­شوند

ناشر : نوین
مترجم : حمید زعیمی
تعداد صفحات : 256
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : پنجم

10 – کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید (Think And Grow Rich) اثر ناپلئون هیل (Napoleon Hill)

راز ثروتمند شدن بسیاری از نخب­گان دنیای سرمایه و کسب ­و کار در این اثر گردآوری شده است. ناپلئون هیل زندگی ثروتمندان آمریکایی را به دقت بررسی کرد و کتابی را بوجود آورد که در دستیابی به ثروت و سود مالی بسیار راه­ گشا است.

کتاب “بی­اندیشید و ثروتمند شوید” در سال 1937 منتشر شد و حاصل تحقیق در زندگی 500 نفر از افراد بسیار مرفه آن دوران و مصاحبه با آن ها است. پیشنهاد نوشتن این کتاب توسط اندرو کارنگی که در آن سال به عنوان غول فولاد آمریکا معروف بود، به ناپلئون هیل داده شد. این کتاب از آن جهت بسیار با ارزش تلقی می­ شود که راز پیشرفت مالی افراد ثروتمند را فاش می­کند و انگیزه خواننده را جهت رسیدن به هدف و موفقیت افزایش می­ دهد.

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید (Think And Grow Rich) اثر ناپلئون هیل (Napoleon Hill)

تا به حال به زندگی افراد ثروتمند داخل ایران توجه کرده­ اید؟ فکر می ­کنید این افراد برای رسیدن به این موفقیت­ ها چه فراز و نشیب هایی را پشت سر گذاشته ­اند؟ دیدگاه شخصی شما و یا اطلاعاتی که از قبل در مورد زندگی شغلی این افراد دارید، برای مدیران و افراد علاقه ­مند بسیار با اهمیت است؛ حتماً در قسمت نظرات با بقیه به اشتراک بگذارید.

مشخصات کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

ناشر : نسل نواندیش
مترجم : مهین خالصی
تعداد صفحات : 334
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : دوازدهم

11 – تغییر مسیر: زنان شغل و میل به پیشرفت (Lean In: Woman, Work, And The Will to Lead) اثر شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg)

اگر شما زنی هستید که میل به تغییر زندگی و رسیدن به اهداف خود را دارد، خواندن این کتاب به شدت به شما توصیه می­شود. راهکارهایی که در این کتاب آورده شده است، نه­ تنها منجر به تغییرات اساسی در زندگی شغلی شما می­شود، بلکه اثرات آن را نیز در زندگی شخصی خود مشاهده خواهید کرد.

تغییر مسیر: زنان شغل و میل به پیشرفت (Lean In: Woman, Work, And The Will to Lead) اثر شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg)

مهم نیست در چه مرحله ­ای از زندگی خود قرار دارید؛ اگر شاغل باشید، اگر هیچ تجربه کاری ندارید و یا بعد مدتها می­ خواهید به شغل قبلی خود برگردید و یا در آن پیشرفت کنید، مطالعه این اثر برای شما بسیار سودمند خواهد بود. همچنین شریل سندبرگ در کتاب خود، راه­ حل­ هایی برای مدیریت زندگی شخصی و کاری برای زنان ارائه کرده است.

مشخصات کتاب تغییر مسیر

ناشر : نوین
مترجم : سارا ارجمند، مصطفی طرسکی
تعداد صفحات : 214
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : دوم

جمع ­بندی:

در بالا به معرفی تعدادی از بهترین کتاب های مدیریت کسب و کار نوشته شده ­اند پرداختیم. با مطالعه توضیحاتی که خدمت شما ارائه کرده­ ایم، می­ توانید بهترین کتاب و یا کتاب­ هایی را که موجب پیشرفت زندگی شغلی شما خواهند شد پیدا کنید و از راه حل ­های آنها در جهت ارتقای موقعیت کنونی خود بهره ببرید.

در انتها خوشحال می­ شویم اگر نظر خود را در مورد کتاب­ هایی که معرفی کرده ­ایم در اختیار ما قرار دهید و برای بقیه خوانندگان شرح دهید چطور از توصیه ­های کتاب­ های مختلف که در حوزه کسب­ و کار نوشته­ شده ­اند، در جهت پیشرفت شغلی خود بهره گرفته ­اید. معرفی آثار دیگر نویسندگان که در مقاله­ بالا نامی از آنها برده نشده نیز برای ما بسیار با ارزش خواهد بود.